Elérhető témák:
13. Károly Róbert gazdasági reformjai
14. A Rákószi-szabadságharc okai, menete: főbb katonai, politikai eseményei
15. A XVIII. századi magyarországi demográfiai változások
__________________________________________________________ KÁROLY RÓBERT GAZDASÁGI REFORMJAI
Károly Róbert olyan időszakban került trónra, amikor gazdaságpolitikáját is a kiskirályok (oligarchák) megtörésének kellett alárendelnie. Az oligarcháktól visszavett földeket új, őt támogató nagybirtokosoknak adta. Ezekre a földesurakra támaszkodva banderiális hadsereget szervezett.
- A XIV. sz. elején, Károly Róbert uralkodása idején (1308 - 1342) már megértek a feltételek arra, hogy a király domaniális jövedelmek helyett a regálé jövedelmekre támaszkodjon.
(domaniális jövedelem = a királyi földbirtokokból származó, természetben beszedett jövedelem
regálé jövedelem = a királyi jogon szerzett jövedelem)
- a reformfolyamat alapját az jelentette, hogy Magyarország gazdag volt nemesfémekben. Magyarország adta 1330-80 között Európa aranytermelésének 75 %-át (2500 kg/év) és jelentős volt az ezüsttermelése is (10 ezer kg/év).
- a reformfolyamatot Nekcsei Demeter tárnokmester irányította. Az állami bevételeket a kamarák szedték be, melyek élén a kamaraispánok álltak, felettesük a tárnokmester volt, így a gazdasági ügyeket központilag irányították.
- 1335-ben találkozóra hívta Visegrádra a lengyel és a cseh királyt, akikkel kereskedelmi megállapodást kötött, valamint megállapodtak egy Bécset elkerülő kereskedelmi útvonal létrehozásában. Így sikerült a kereskedőket mentesíteni Bécs árumegállító joga alól. Uralkodása végére Magyarország az erős monarchiák sorába emelkedett.
- a legfontosabb regálék:
1. bányaregálé (urbura) reformja
- Az Árpád-korban a király kiváltságolt bányászai a kitermelt arany 1/10-ét, az ezüst 1/8-át átadták a királynak, ez volt a bányaregálé. Károly Róbert viszont érdekeltté akarta tenni a földesurakat a bányák nyitásában:
- az addigi gyakorlattól eltérően megtarthatták azt a földterületet, ahol a bánya működött, ők maguk is nyithattak bányát, továbbá a király lemondott a földesúr javára az urbura 1/3-ról is
- elvileg így csökkent volna az urburából származó jövedelem, de a fellendülő bányászat, és az ebből származó többletbevételek mindezt ellensúlyozták.
2. nemesfém és pénzverés monopóliuma
- az 1320-as évektől tilos volt a kitermelt nyersfémet adni-venni és kivinni az országból (ugyanis az addigi gyakorlat szerint a kereskedők megvették, és kivitték az országból a nemesfémet, s ebből a királynak nem sok haszna származott).
- a kitermelt nemesfémet a királyi kamarák vásárolták fel, az általuk meghatározott beváltási árfolyamon, amely az ezüstnél 35 %-os, az aranynál 40 %-os hasznot biztosított.
- a felhalmozott nemesfémből Károly Róbert új, értékálló pénzt veretett firenzei mintára (Firenzéből hozatott mestereket):
3. kapuadó bevezetése (1336)
- az új értékálló (tehát évenként már nem beváltott) aranyforint és ezüst váltópénz miatt a király elesett a kamara hasznától (a pénz évenkénti újraveretéséből adódó illeték hasznától). Ezt pótlandó vezették be a kapuadót (portális adó). Ez volt az első állami egyenesadó Magyarországon.
4. rendkívüli adó
- a korábbi századokban az utazó királyi udvar vendéglátása volt szokásban. Ennek megszűntével, ezt helyettesítendő vezették be a rendkívüli adót.
5. harmincadvám
- a megnövekedett külkereskedelmi forgalomra kivetett határvám volt (nyugati irányban). Különösen a bor és a szürkemarha talált külföldön vevőre. (A főútvonalakon felállított harmincadhelyeken a behozott és kivitt áruk értékének 1 %-át fölözte le a kincstár. (Később ez az arány 3,33 %-lett).
6. huszadvám
- balkáni külkereskedelmi forgalomra kivetett határvám volt
7. kiváltságosok és a városok adói
- ebbe a kategóriába a szászok, jászok, kunok és egyéb kiváltságolt elemek és a városok adói tartoztak.
- a szabad királyi városok csak a királynak fizettek adót, önkormányzattal rendelkeztek, s a királyi előírásoknak megfelelően fallal vették körül magukat. (kiváltságaik: bíró-, tanács- és plébánosválasztás, vámmenteség, vásártartás, árumegállítás joga)
8. Esetenként lefoglalta a pápaságnak juttatott tizedrészt (általában a tized 1/3-a, amire a pápaság rendkívüli események idején igényt tartott).
Következmények:
1. A gazdasági reformoknak köszönhetően jelentős nőtt a királyi kincstár bevétele. A gazdasági fellendülés új várostípusok elterjedését okozta.
- a mezővárosok 14. századi megjelenése a távolsági kereskedelem fellendülésének volt köszönhető. A mezőváros, vagy agrárváros (oppidum) földesúri hatalom alatt álló, nagyra nőtt falu volt, amely rendelkezett a piactartás és általában az egyösszegű adófizetés jogával. Később bírót és tisztviselőket is szabadon választhattak, és így korlátozott önkormányzati jogokhoz jutottak.
- a piacokat tartó mezővárosokban idővel megjelent a szolgáltató ipar (kádár, kovács, szabó, kötélverő stb.) is.
- a mezővárosok általában nem voltak fallal körülvéve (a mezőváros elnevezés is erre utal - a település nyílt mezőn, nem falak között terült el)
- a nemesfémbányászat fellendülésével a Felvidéken és Erdélyben bányavárosok jöttek létre nagy számban. A bányavárosok a szabad királyi városokhoz hasonló jogokat élveztek (pl. Körmöcbánya - arany, Selmecbánya - ezüst, Besztercebánya - réz, erdélyi sóbányák)
2. A 14. században, Nagy Lajos korában megjelentek a céhek is, de számuk és politikai súlyuk elmaradt a nyugat-európai céhekétől.
3. Nagy Lajos a felhalmozott jövedelem nagy részét hódító hadjáratokra költötte (pl. itáliai harcok), így az állami kincstár jelentősen megcsappant.
______________________________________________________
A RÁKÓCZI-SZABADSÁGHARC OKAI, FŐBB KATONAI ÉS POLITIKAI ESEMÉNYEI
1. A Rákóczi-szabadságharc (1703-1711)
a) sérelmek, okok
- A török kiűzése után (1699, karlócai béke) a bécsi udvar kezébe került az ország irányítása. Ezt a nemesség és a parasztság is érzékelte. Az előbbi előjogainak megsértése, az utóbbi a megemelt adóterhek miatt neheztelt a Habsburg-kormányzatra. - A török kiűzéséből a császári csapatok oroszlánrészt vállaltak. Az 1687. évi pozsonyi országgyűlésen I. Lipót jól kiaknázta a magyar rendek - Buda visszavétele után tapasztalható - engedékenyebb hangulatát:
- A harcok elültével napirendre került az ország új berendezésének kérdése. Az egykori hódoltság területét a Habsburgok új szerzeménynek tekintették, s az ottani birtokügyek intézésére megalakították az Újszerzeményi Bizottságot (Neoaquistica Comissio, 1688). A Bécsben működő testület alaposan megválogatta, hogy kit helyez vissza régi birtokaiba. Aki nem tudta hiteles oklevéllel igazolni jogait a kérelmezett földekre, elutasították, s a gazdátlan területeket kincstári tulajdonba vették. Aki visszakerülhetett ősei birtokára, „fegyverváltság" címén kénytelen volt kifizetni a birtok becsült értékének 10%-át.
- Az új berendezkedés a társadalom egyéb rétegeit is kiforgatta eredeti állapotukból. Mivel a török elleni védelmi vonalra már csak a déli határvidéken volt szükség - ahol a Habsburgok létrehozták a szerb határőrvidéket - , az ország belsejében fekvő végvárak katonaságát elbocsátották. Sok végvár felrobbantását elrendelték, hogy azok ne váljanak a bujdosók, a császáriak ellen fellépők támaszpontjaivá. A császár a hajdúk katonai szolgálataira sem tartott igényt, majd megszüntette kiváltságaikat.
b) a szabadságharc kibontakozása
- A XIV. Lajossal folytatott, leleplezett levelezése miatt Lengyelországba menekült II. Rákóczi Ferencet 1703. májusában kereste fel Brezán várában a tiszaháti paraszti szervezkedést vezető Esze Tamás. Rákóczi ekkor elhatározta, hogy az elégedetlenek élére áll. Kiadta a brezáni kiáltványt, melyben fegyverbe szólított „nemest és nemtelent" az elnyomó Habsburgokkal szemben, megfogalmazta a magyarság főbb sérelmeit.
- Az első találkozás a felkelőkkel a határon csalódás volt: mindkét fél arra számított, hogy a másik nagy seregekkel, támogatással rendelkezik.
- A tiszahátiaknak átadott piros selyemzászlók feliratával Rákóczi a harc célját így jelölte meg: Cum Deo pro patria et libertate (Istennel a hazáért és a szabadságért).
- Rákóczi az 1703. augusztus 28-án kiadott vetési pátensben mentesítette a katonának állt jobbágyokat, otthon maradt feleségeiket és gyermekeiket a földesúri terhek alól. Hadseregéhez így tömegesen csatlakoztak a jobbágyok. A pátens ugyanakkor jelzés volt a nemesség felé: nincs szó általános jobbágyfelszabadításról.
c) katonai sikerek
- Rákóczi az ősz elejére felszabadította a Tiszántúlt. Győzelmei hatására megindult
táborába a vármegyei köznemesség, majd a főnemesség: a szabadságharc a nemesség és a jobbágyság összefogásával országos méretűvé teljesedett ki.
- A kuruc támadás a Felvidék és a déli részek birtokbavételével folytatódott. Csak a francia előrenyomulás megtorpanásán múlott, hogy a Habsburg-ellenes erők nem egyesülhettek. (A kurucok már 1703 decemberében Bécs alatt voltak.)
d) A nemzetközi erőviszonyok változásai
- 1704. augusztus 13-án a höchstadti csatában a császári és az angol csapatok győzelmet arattak a franciák és a bajorok felett. Ez az esemény fordulatot hozott a kurucok Habsburg-ellenes küzdelmében is. A császári hadvezetés egyre több katonát vethetett be a magyarországi fölkelők ellen. Már ekkor eldőlt, hogy a Rákóczi vezette szabadságharcot csak a tisztes kiegyezés érdekében érdemes folytatni.
(Ennek háttere: A spanyol örökösödési háború (1701-14) tétje a spanyol Habsburgok kihaltával gazdátlanná vált világbirodalom megszerzése volt. Trónjáért az osztrák Habsburgok és a francia Bourbonok vetélkedtek. Az utolsó spanyol Habsburg halálakor (1700) XIV. Lajos Anjou Fülöpöt a francia trón örökösévé nyilvánította, ami Franciaország és Spanyolország "egyesülését" jelentette volna perszonálunió keretében. Döntése az európai erőegyensúly megbomlását eredményezte volna. Ez nemcsak a rivális osztrák Habsburgok, hanem a többi európai hatalom ellenállását is kiváltotta. Kitört tehát a háború.
- A másik európai összeütközés az észak-európai hegemóniáért tört ki. Az ún. északi háborúban (1700-21) a Baltikum feletti uralomért folyt a harc. Két terjeszkedő hatalom, Svédország és Oroszország érdekei ütköztek. Ez a két nagy esemény adta a szabadságharc nemzetközi hátterét, befolyásolta kimenetelét.)
e) A szabadságharc csúcspontja
- 1705 - szécsényi országgyűlés: kiépül független magyar kuruc államszervezet (rendi
konföderáció) Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem, külpolitikában, katonai és
pénzügyekben teljhatalommal rendelkezik (ezt nevezzük „nemzeti abszolutizmusnak - abszolutizmus, de a nemzet érdekében), végrehajtó hatalom a 24 tagú szenátus, élén Bercsényi elnököl.
- Dunántúli offenzíva (Bottyán János sikerei). Erdély elvesztése és visszaszerzése (1705-
06 - szintén Bottyán János sikerei).
- A nemesség egy része tűrhetetlennek tartotta a lassan négy éve tartó hadiállapot rá
nehezedő terheit, s rossz néven vette Rákóczi állam-központosítási terveit (1705 szécsényi országgyűlés).. Minden baj forrását a háborúban és a fejedelem intézkedéseiben látta. Sokan elfogadták volna a Habsburgok fennhatóságát, ha a király biztosítja jogaikat és kiváltságaikat.
Rákóczi és hívei egyértelművé akarták tenni Magyarország különállását a birodalomtól. Ettől remélték, hogy a Habsburgok ellen harcoló hatalmak egyenjogú félként kezelik a kurucokat.
- XIV. Lajos viszont közölte, hogy lázadókkal nem szövetkezhet nyíltan.
- Az 1707 nyarán összeült ónodi országgyűlésen kimondták az ország függetlenségét és a Habsburg-ház trónfosztását. A háborús terhek elosztására általános adózást vezettek be. A jövedelem alapján történő fizetési kötelezettség alól nem bújhatott ki köznemes, főúr, főpap, de még a fejedelem sem. Továbbá: gazdasági intézkedések történnek, tervek az ipar és a kereskedelem fejlesztésére: manufaktúrák fejlesztése (textil, fegyver), rézpénz-veretés.
Fő fegyvernemek: könnyűlovasság, gyalogság (kis számú tüzérség). Portyázó
harcmodor.
- 1708 - súlyos vereség Trencsénynél. Átállások, szökések kezdődnek: a nemzeti összefogás bomlik. Az anyagi erők kimerülőben.
f) A szabadságharc bukása, a szatmári béke
- A francia király a trónfosztásról hozott határozat ellenére sem váltotta be ígéretét, és nem kötött szövetséget a kurucokkal (lázadókkal nem köt szövetséget) Anyagi támogatása is csökkent (addig évente kb. 10 ezer tallért küldött)
- Az ónodi országgyűlés után egyre nyilvánvalóbbá vált a szabadságharc bukása. A hanyatlást nem lehetett megállítani. Rákóczinak egyetlen reménye maradt. Még 1707-ben, Varsóban szövetséget kötött I. (Nagy) Péter cárral.
- Az utolsó csata Romhánynál (1710) - ez is kudarc.
- A fejedelem Lengyelországba utazott, hogy katonai segítséget kérjen a cártól. Indulásakor felhatalmazta Károlyi Sándort, a kuruc hadak főparancsnokát, hogy időhúzó tárgyalásokat folytasson a császári főparancsnokkal. Károlyi azonban nem színleg tárgyalt: a megegyezés mindkét fél számára elfogadható módját kereste.
- 1711. április végén aláírták a szatmári békét, rá egy nappal a kurucok letették a fegyvert a majtényi síkon.
A Habsburgok és a magyar rendek közötti békeszerződés büntetlenséget ígért a felkelőknek, helyreállította a nemesi jogokat és a rendi dualizmust. A korábbi szerepét megőrizte a rendi országgyűlés, a nemesi vármegye jelentős önállóságot biztosított Magyarországnak a Habsburg Birodalmon belül. Megengedték a szabad vallásgyakorlatot. A függetlenséget nem, de a rendi különállást elnyerte az ország. II. Rákóczi Ferenc száműzetésbe kényszerül, 1735-ben hunyt el a törökországi Rodostóban.
__________________________________________________________
MAGYARORSZÁGI 18. SZÁZADI DEMOGRÁFIAI VÁLTOZÁSOK
1. Veszteségek a török korban
- A törökkor háborúi nyomán nagy volt a pusztásodás, ill. az emberveszteség. Egy kisebb jégkorszak (lehűlés) tovább növelte a károkat (árvizek, mocsarak terjeszkedése).
- A törökkor egészét tekintve a népesség alig növekedett.
2. A XVIII. századi demográfiai növekedés
A XVIII. században gyors ütemben növekedett az ország népessége:
- a természetes szaporodás (alárendelten) - védekezés a járványok ellen, éhezés visszaszorulóban
- bevándorlás (nagymértékben)
3. A bevándorlás formái:
- az ország határai mellett élő szerbek, horvátok, csehek, lengyelek (Felvidékre, beolvadtak a szlovákságba), ruszinok (Kárpátaljára), románok (Erdélybe) érkeztek az országba
- az állam irányításával, III. Károly és Mária Terézia korában zajlott le.
- cél: a sűrűn lakott birodalmi területek zsúfoltságának enyhítése,
a magyarországi adózók számának növelése,
és a katolikusok arányának emelése volt.
- a betelepülők (főként svábok) jelentős adókedvezményben részesültek,
a Bánátban előre felépített falvak, szerszámokkal, igás állatokkal ellátott házak várták őket: elsősorban Tolna és Baranya területén („Sváb Törökország"), a Dunántúli-középhegységben és Buda környékén, továbbá Bácskába, Bánátba, Békés és Szatmár megyékbe érkeztek. (szétszórt letelepítés: sváb szigetek kialakulása)
- földbirtokosok szintén ösztönözték a munkaerőszerzés miatt
4. A népesség jellemzői
a) a népesség területi eloszlása
- az országban megindult egy jelentős belső emigráció a sűrűn lakott országrészekből, peremterületekről (Észak-Dunántúl), ill. az Alföld pereméről az ország ritkán lakott belső részei felé. A hegyvidékek magyar, szlovák, rutén és román lakossága megindult az ország belső vidékei felé.
b) etnikai jellemzők
Az ország
- sok nemzetiségűvé (15. századi 80 %-ról 40-42 %-ig esett vissza a magyarság aránya)
- - az ország középső vidékein a magyarság megőrizte számbeli többségét
- - a magyarság és a nemzetiségiek közötti etnikai határ azonban beljebb húzódott
- kevert nemzetiségűvé (etnikai tömbök határai egybefonódtak, etnikai szigetek is léteztek) vált: pl. Temesköz, ahol magyarok, románok, szerbek, németek, csehek, szlovákok, olaszok, ruszinok is éltek.
- Jellemző volt egy-egy falun belül is a két-három nemzetiség együttélése.
5. A nemzetiségek és társadalmi helyzetük
- a horvátok kivételével nem volt nemességük (ún. csonka társadalmakban éltek)
- a vezető réteg szerepét a papságuk, v. kevés számú polgárságuk és értelmiségük látta el
- az ország vezetésében alig játszottak szerepet
- a román és szerb egyház jelentős szerepet játszott a nemzetiségük vezetésében
- az alsópapság játszott szerepet, pl. a katolikus és evangélikus szlovákok esetében - saját egyházszervezet híján
a) szlovákok
- főleg a Felvidéken éltek
- többségük jobbágy
- a kevés magyarul is beszélő szlovák nemesség magyar nemesnek tekintette magát, a magyar nemzet küzdelmeiben vettek részt
- kispolgári mesterrétegük a vándorló drótosok, üvegesek
b) ruszinok (kárpátukránok)
- Kárpátalja hegyvidékén élnek
- főleg jobbágyok
- értelmiségi réteg: a görögkeleti papságuk
c) románok
- Erdélyben többségbe kerültek
- vezető réteg: a görögkeleti, majd az ún. görög katolikus papság
- a Szászföldre betelepülő románságból vékony kereskedő réteg alakult ki
d) szerbek
- a déli határőrterületeken, a Haditanács vezetése alatt álltak
- a határőrvidéken kívül élő szerbek zöme jobbágy volt, kisebb része kereskedő
- erős volt a szerb görögkeleti egyház (kiváltságuk: uralkodói jóváhagyással saját maguk választhatták egyházi vezetőiket, egyházi kongresszust tarthattak)
- egyházuk elősegítette nemzeti fejlődésüket
e) németség
- szétszórtan élő részük a paraszti sorsú katolikus svábok
- a városokban német polgárság él
- középkor óta hazánkban élő evangélikus szepességi és erdélyi szászok
- legfejlettebb, legszervezettebb népcsoport
6. kisebb népcsoportok
a) cigányság
- a 15. századtól megjelenik a bevándorló cigányság (indiai eredetű nép)
- a 18. században még kicsi a lélekszámuk
- életmódjuk: vándorló (tipikus foglalkozásaik: kovács, teknővájó, lókereskedő)
- a vármegyék időnként elüldözték őket
- a felvilágosult abszolutizmus idején megpróbálják erőszakos eszközökkel letelepíteni - sikertelen
b) zsidóság
- középkorban is jelen van Magyarországon
- a budai zsidó közösség elpusztult az 1686-os ostrom idején
- a 18. században ismét bevándorlás révén nő a számuk
- az örökös tartományokból módos kereskedők, Galíciából szegényebb csoportjaik menekültek az üldözések elől Magyarországra
- a kereskedelembe kapcsolódtak be (házalókereskedelem), de volt aki kocsmát, mészárszéket bérelt a földesúrtól
__________________________________________________________