ÚJKOR
1. A nagy földrajzi felfedezések és következményei (lásd szóbeli tételek között)
2. A reformáció kialakulása, főbb irányzatai (lásd szóbeli tételek között)
3. A katolikus megújulás, az ellenreformáció
4. A barokk korstílus
5. Az alkotmányos monarchia működése Angliában
6. A francia abszolutizmus XIV. Lajos korában
7. A felvilágosodás legjelentősebb gondolatai, főbb képviselői
__________________________________________________________
A KATOLIKUS MEGÚJULÁS, AZ ELLENREFORMÁCIÓ KIBONTAKOZÁSA
- A 16. század közepére Európa lakóinak 40%-a valamely „reformált" egyházhoz tartozott, ami hatalmas kihívást jelentett Róma számára. Ugyanakkor a katolikus egyház jelentős belső tartalékokkal rendelkezett, legfőképpen a mediterrán területeken, ahol a lakosság erősebben kötődött hozzá. Itt hierarchián kívüli papok, szerzetesek saját környezetükben kezdték megtisztítani az egyházat, és személyes példamutatásukkal bizonyították, hogy a katolikus egyház alkalmas a hívek szolgálatára. Sorra alakultak Spanyolországban és Itáliában a szigorú szabályzatú betegápoló, prédikátor és tanító rendek.
- III. Pál pápa (1534-1549) ismerte fel, hogy a nagy műveltségű, teológiailag kitűnően képzett protestáns prédikátorokkal szemben a katolikus egyháznak szüksége van egy olyan szervezetre, amely képes felvenni a versenyt a hitújítókkal szemben. Ezért hagyta jóvá 1540-ben a Loyolai Ignác („Fekete pápa) spanyol nemes által alapított Jézus Társaságának működését. A Jézus Társasága (jezsuita rend):
- 1542-ben újra felállították a bíborosokból álló inkvizíciót (Szent Hivatal Kongregációja). Ők állították össze a tiltott könyvek jegyzékét, amelyekre azok a könyvek kerültek, amelyeket az egyház tanításaival ellentétesnek találtak.
III. Pál 1545-ben Trident városában nyitotta meg az egyház belső megújulását célul kitűző egyetemes zsinatot, ami 1563-ig ülésezett. (tridenti zsinat - 1545-63)
Hitelvi kérdésekben a tridenti zsinat a reformáció teljes elutasítását jelentette.
Egyházszervezeti kérdésekben viszont teljesítette a reformátorok elképzeléseit:
- E zsinat határozataiból állította össze 1564-ben IV. Pius a Tridenti hitvallást, amellyel véglegessé és visszafordíthatatlanná vált a keresztény világon belüli szakadás. A római egyház belső fegyelme megerősödött, és megnőtt ütőképessége a formációval szemben.
____________________________________________________________
A BAROKK KORSTÍLUS
1. A manierizmus
- kb. 1530-1600 között létező stílusirányzat
- a reneszánsz és a barokk között átmeneti stílusirányzat
- maniera olasz szó, jelentése: mód, stílus, modor, eredetileg: erőltetettséget, modorosságot jelent
- a reneszánsz harmóniájával szemben ez az irányzat mozgalmasságra, mesterkélt bonyolultságra, látványosságra, pompára törekedett, így előkészítője a barokknak
2. A barokk (XVII-XVIII. sz.)
- a szó a portugál barrruca ('szabálytalan formájú gyöngy'), vagy az olasz barocco ('furcsa, nyakatekert okoskodás') kifejezésből ered, majd a túldíszített, dagályos stílus megnevezésére használták
- a korstílus összekapcsolódott az ellenreformáció kibontakozásával, a katolikus egyház és az abszolút monarchiák hatalmát hivatott kifejezni
- a reneszánsz evilágiságával szemben ismét a túlvilág-központú gondolkodás jellemző rá
- jellemzői: mozgalmasság, pompa, drága anyagok felhasználása, teatralitás, felfokozott érzelmek, monumentalitás, asszimetria, dinamizmus, nyitott freskó
a) építészet: palotákat, templomokat, katedrálisokat építettek, csavart oszlopokkal, domborművekkel, művészien megtervezett és kivitelezett parkokkal (pl. angol park - nyírt bokrok, francia park - szimmetrikus tervezés)
b) szobrászatban: szenvedély, pátosz, lendület, jellemzi a minden oldalról meglepetéssel szolgáló szobrokat (pl. Bernini: Szent Teréz extázisa, Perszephone elrablása)
c) festészet: új műfajok terjedtek el (pl. népéletkép, csatakép, csendélet), a festők mélyen hátranyúló tereket, élettel teli, erős alakokat, gazdag fény-árnyék megoldásokat alkalmaztak (pl. Velazquez, Rembrandt, Rubens képei)
d) zene: a kor nagy alkotói: Bach, Handel, Vivaldi, Monteverdi (opera atyja), új műfajok? Concertók, fúgák, oratóriumok, operák. Népszerű táncműfajjá vált a menüett, ill. a nemzeti társastáncok (pl. keringő, polka, mazurka)
e) irodalom: vallásos elmélyültség és érzéki hatáskeltés jellemzi: éles ellentétek, hősiesség, testiség, érzékiség megjelenítése, szimbolikus és allegorikus ábrázolás, monumentális szerkezet, a legmagasabb rendű műfaj az eposz és a tragédia (pl. Zrínyi: Szigeti veszedelem, Tasso: A megszabadított Jeruzsálem, Calderón: Az élet álom - dráma)
3. A rokokó (XVIII. sz.)
- a barokk stílus késői kifinomult, annak vallásos telítettségét mellőző változata, stílusirányzat
- rocaille (fr. 'kagyló') szóból származik az elnevezés, építészetben (kastélyok) iparművészetben (bútorok, gobelin), irodalomban, zenében jelentkezett
- jellegzetes díszítőeleme a kacskaringós csigavonal, a virtuozitás, szellemesség
- irodalomban az udvarló költészet, tündér- és pásztorjátékok, zeneiség, miniatűr képek
__________________________________________________________
AZ ALKOTMÁNYOS MONARCHIA MŰKÖDÉSE ANGLIÁBAN
1. Az alkotmányos monarchia először Angliában alakult ki. Előzménye: az angol polgári forradalom (1640-42), mely az angol parlament jogainak kiterjesztéséért folyt a parlament és az uralkodó között (sikerrel). Ezt polgárháború követte, majd Oliver Cromwell katonai diktatúrája. A Stuartok restaurációja után, az ún. „dicsőséges forradalom" során hatalomhoz juttatták (behívták az országba) Orániai Vilmost, aki a Jognyilatkozat (1689) kiadása után, III. Vilmos néven (1688-1706) elfoglalta az angol trónt.
- az összehívott parlament 1689-ben cikkelyezte be a Jogok törvényét (Jognyilatkozat, Bill of Rights), amelynek rendelkezései meghatározták az alkotmányos monarchia alapelveit, intézményeit és a később hozott törvényeket.
- a parlamentarizmusnak ez a rendszere még nem egyenlő a demokráciával, hiszen a választások vagyoni cenzushoz voltak kötve (jómódúak választottak jómódúakat a parlamentbe), a választókörzetek a népességhez viszonyítva aránytalanul voltak kialakítva, a választásokon rendszeresen előfordultak csalások.
__________________________________________________________
A FRANCIA ABSZOLUTIZMUS XIV. LAJOS KORÁBAN
Mivel 5 évesen került hatalomra, kiskorúsága idején Ausztriai Anna (=anyja) és Mazarin bíboros, első miniszter irányította az országot. Mazarin halála után (1661) a király nem jelölt ki többé első minisztert, személyesen irányította az országot („Az állam én vagyok!")
- az abszolutizmus alapelve: egy király, egy vallás, egy törvény!
a) Felszámolják az Általános Rendi Gyűlést, 175 évig(!) nem hívják össze (1614-től 1789-ig). Elveszítették szerepüket a tartományi gyűlések, a városi autonómiák és a párizsi parlament (szuverén bíróság) is.
b) Az önkormányzatiság helyébe egységes központi irányítás lépett, vidéken 30 teljhatalmú intendáns képviselte a király akaratát, a legfontosabb központi szerv a Magas Tanács volt, tagjai az államminiszterek.
c) Állami beavatkozás a gazdaságba: merkantilizmus
- Colbert államminiszter javaslatára bevezették az első állami szintű gazdaságpolitikát, a merkantilizmus: Ennek célja: az állam gazdasági hatalmának növelése a gazdasági ágak célirányos támogatásával és a külkereskedelem révén. A merkantilizmus 3 alapja: 1. a nemesfém és a pénz védelme (az országban tartása) 2. a mezőgazdasági és az ipari termelés védelme (pl. védővámok) 3. aktív külkereskedelmi mérleg (több export, mint import)
- A merkantilizmus franciaországi változatát colbertizmusnak nevezzük (elsődlegesen kereskedelemmel, iparral foglalkozott, mezőgazdasággal nem). Eszközei:
1. az exporthoz támogatást nyújtottak, az importot vámokkal korlátozták
2. nemesfém és pénzkiviteli tilalmat rendeltek el
3. fejlesztették a kereskedelmi flottát, belvízi csatornákat építettek
4. az iparban királyi manufaktúrákat alapítottak
5. külföldi iparosokat telepítettek be
6. szabványosítottak.
Következmény: hatalmas bevételek →nagyarányú építkezések, fényűző udvartartás, költséges háborúk.
d) Louvois márki irányításával nemzeti hadsereget hoztak létre, kb. 150-200 ezer fő részvételével. Kötelező az egyenruha, a puskákra szuronyt szereltek, mérnökök fejlesztették a haditechnikát.
Háborúk e hadsereggel: Madagaszkár elfoglalása (1672), Louisiana francia gyarmat Észak-Amerikában (1699)
d) A főkegyúri jog megszerzése révén (1516, I. Ferenc) kiformálódott a pápától független, királytól függő gallikán egyház.
- A franciaországi vallásháborúkat IV. Henrik a nantesi ediktummal (1598) zárta le, amely korlátozott vallásszabadságot biztosított a protestánsoknak.
- XIV. Jajos a nantesi ediktumot visszavonta (1685), újra kezdetét vette a protestánsok visszaszorítása, sokan emigráltak az országból.
e) Az oktatás is állami felügyelet alá került oly módon, hogy az egyetemek rektori kinevezése a királytól függött.
- A tudósok ellenőrzését, a tudományok művelését az Akadémia végezte, ez mindig az államnak megfelelő hivatalos álláspontot képviselte
- XIV. Lajos korában állami kézbe került a cenzúra is (könyvégetés, szerzők, könyvkiadók, kereskedők elítélése)
f) Ekkoriban épült a versailles-i palotarendszer Levau és Mansart tervei alapján. Kb. tízezer udvaronc élt itt, hatalmas lakomákat, vadászatokat, színi előadásokat tartottak (Moliére).
g) A „Napkirály" egész Európa számára példakép volt (pl. építkezésben, udvartartásban stb.), Franciaország a korszak kontinentális nagyhatalma.